Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slavnosti

Slavnosti jsou důležitou součástí života waldorfské mateřské školy. Mimo jiné také nabízejí cennou možnost setkávání rodičů s učitelkami a dětmi při tvoření a prožívání důležitých milníků v proudu roku. Výběr slavností u nás je ovlivněn kulturou společností střední Evropy. Jejich kořeny lze nalézt ještě v předkřesťanské době, kdy se obřady vázaly na zimní a letní slunovrat, či podzimní sklizeň a příchod jara. Později byly tyto slavnosti vycházející z pevného spojení s Matkou Zemí obohaceny o prvky křesťanství a začaly být vnímány jako svátky církevní.  

 

Svátky roku byly pro člověka vždy zdrojem jeho vnitřní jistoty, vědomí, že Země, Kosmos a člověk fungují v neotřesitelných zákonitostech, bezpečně, vždy a provždy. Jistě je podobný zdroj jistoty významný i pro zdravý vývoj dítěte v prvním období jeho života.

 

V průběhu roku se můžeme setkat při mnoha slavnostech. Zpočátku fungování našeho centra bychom společně rádi prožili slavnost Michaelskou, Adventní spirálu, Otevírání studánek a Svatojánskou slavnost.